hizmetler

Yol Yapımı

Pazartesi, 21st Ocak, 2019

Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Üçler Hafriyat firması olarak sizlere her iki aşama da profesyonel hizmet sunmaktayız. Yılların verdiği tecrübe ve güven ile ülkemizin her noktasında yol yapım çalışmaları yapmaktayız.

yol yapımında çalışan makinelerden bazılarını görelim:

Greyder (Düzleme makinesi): İş gücü çok fazla olan greyder, enli çelik bıçağıyla yolun yapılacağı toprak yüzeyini kazıyıp düzeltir.

Tandem silindir: Greyderin kazıyıp düzelttiği toprak yüzeyini bastırıp sıkıştırır. Bu çalışma, ham yolu ortaya çıkarır.

Konkasör (Taş kırma makinesi): Yolun temelini ve temel altını meydana getirecek olan taşları istenilen büyüklükte kırıp hazırlar. Burada Niçin istenilen büyüklükte bulunabilen çakıllı kum kullanılmıyor? sorusu akla gelebilir. Bunun bir sebebi vardır: Bazalt kayalarının kırılmasıyla elde edilen kırma taşlar birbirine kolayca kaynayabilen düzgün ve köşeli taşlardan meydana gelir. Bunlar, çapı 6 cm. olan bir halkadan geçebilecek büyüklüktedir.

Damperli Kamyon: Kırma taş taşımada kullanılır.

Kırma taş finişeri (sericisi): Kırma taşı düzgün bir biçimde ham yol üzerine yayar.

Bandajlı silindir: Kırma taş finişerinin yaydığı katmanı bastırıp sıkıştırır.

Asfalt distribütörü (püskürtücüsü): Kırma taşların üzerine sıcak katran püskürtür. Bu sıcak sıvı taşların en alt katmanına kadar girerek orada kurur ve taşları bir bütün durumuna getirir. Böylece yolun esnek bölümü meydana gelmiş olur. Yol, bu özelliği sayesinde en ağır yükleri bile çatlamadan kaldırabilir.

Etiketler :